دیوار سبز

دیوار سبز

دیوار سبز

دیوار سبز

دیوارهای سبز که به عنوان دیوارهای گیاهی، دیوارهای زندگی یا باغهای عمودی شناخته می شوند. در سال های اخیر به روند رو به رشدی از محیط ساخته شده تبدیل شده اند. در نظر گرفتن طبیعت زندگی در محیط های شهری، نه تنها جذاب تر می شود، بلکه دارای مزایا و اهداف دیگری نیز می باشد.این که آیا در داخل خانه یا در خارج از منزل، به صورت جداگانه یا به صورت دیوار، دیوار سبز مناسب برای تقریبا هر شرایطی وجود دارد. اما دقیقا چطور دیوار سبز ساخته شده است، و چگونه می توان بین انواع مختلف تمایز قائل شد؟

در این مقاله ما موضوعات زیر را پوشش داده ایم:

 

تعریف دیوار سبز

توابع و مزایا چیست؟

چند نوع دیوار سبز وجود دارد؟

گیاهان چه می کنند؟

از چه گیاهانی استفاده می شود؟

بهداشت و نگهداری یک دیوار زنده

به دست آوردن دیوار سبز خود

"گیاهانی که در برابر سطح عمودی یا در برابر آن رشد می کنند"

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز سازه های عمودی هستند که انواع مختلفی از گیاهان و یا سایر سبزی های متصل به آنها دارند. فضای سبز معمولا در یک محیط کشت شامل خاک، سنگ یا آب ایجاد می شود. از آنجا که دیوارها در آنها زندگی می کنند، معمولا دارای سیستم های آبیاری داخلی هستند.دیوار سبزبا اینکه از نما ها متفاوت هستند ولی اغلب دیده می شود برای دیوارهای خارجی ساختمان ها، از آنها به عنوان حمایت ساختاری استفاده می شود. در دیوار سبز، محیط رشد روی سطح یا ساختار دیوار است، در حالی که نما در ریشه زمین است. علاوه بر این، فضای سبز نمای داخلی می تواند زمان زیادی برای رشد بخواهد و به اندازه کافی برای پوشش یک دیوار کل طول می کشد، در حالی که دیوار سبز ممکن است قبل از رشد نیز فضا را آماده کند.دیوار سبزهوشمند و فعال اغلب به دیوارهای سبز معمولی شباهت دارند. اما با استفاده از هوش مصنوعی و تکنولوژی، اهداف بیشتری را دنبال می کنند. ویژگی های دیوار زندگی هوشمند می تواند به صورت اتوماتیک نظارت شود و اثرات آن افزایش یابد.علاوه بر مزایای بصری و بیوفیلیک تمام دیوارهای سبز، دیوار سبز هوشمند و فعال می تواند از طریق بهبود گردش هوا، محیط رشد تخصصی و تکنولوژی، از ویژگی های طبیعی تصفیه هوا و رطوبت برخوردار باشد.

توابع و مزایا چیست؟

مزایای زیادی وجود دارد که دیوار سبز به فضا پرتاب شود. اول از همه، مزایای بصری دیوار زندگی را نمی توان نادیده گرفت. قطعات چشمگیر می تواند تاثیر بزرگی برای تزئین محیط شهری ساخته شده از بتن و آجر ایجاد کند، در نتیجه جایگزین هایی برای کشاورزی شهری، باغبانی و دکور داخلی می کند.

 

مزایا برای مردم

دیوارهای زندگی می توانند ما را شادتر و کارآمدتر بدانند، زیرا آنها به نیاز ذاتی ما یعنی به طبیعت احتیاج دارند. قرار دادن عناصر طبیعی در مکان هایی که به طور کلی نمیتوان آنها را مشاهده کرد، خلق و خوی ما را افزایش می دهد و باعث می شود که ما بیشتر هشیارو خوش بین باشیم. این مفهوم نیز به عنوان بیوفیلیا شناخته شده است.مطالعات همچنین نشان داده است که طبیعت می تواند رفتارهای منفی مانند تجاوز و اضطراب را کاهش دهد. علاوه بر این، ارتباطی با طبیعت برای کاهش استرس و خستگی ذهنی ایجاد شده است. این بدان علت است که واکنش اتوماتیک بدن ما برای دیدن و دور شدن از عناصر طبیعی سریع است.

دیوار سبز به عنوان مسائل مربوط به آلودگی و کیفیت هوا، بهتر درک شده است و تأثیرات گیاهان بر کیفیت هوا نیز بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. اثر تصفیه هوا گیاهان از طریق میکروب های ریشه های گیاهی حاصل می شود که می تواند مواد شیمیایی را به عنوان مواد مغذی مورد استفاده قراردهد. علاوه بر تأثیرات مستقیم سلامت، کیفیت هوای بهبود یافته برای تقویت هوشیاری و توانایی های شناختی افراد ثابت شده است.با این حال، دیوار سبز مصنوعی منفعل منظم هوا را به طور قابل ملاحظه ای برای تغییر قابل توجهی پاک نمیکنند و طبیعی نیستند. دیوارهای هوشمند و فعال سبز با گردش هوای فعال به این نتیجه می رسندو به عنوان دیوار، گیاهان و تکنولوژی پشتیبانی برای این منظور طراحی شده است.

ویژگی های ساختمان دوستانه

دیوار سبز در فضای باز و باکس ها به عنوان مقرون به صرفه بودن انرژی به شمار می روند. زیرا گیاهان آنها دمای کلی ساختمانها را در معرض آفتاب کاهش می دهند. علاوه بر این، آنها همچنین میزان فرار گرما را در طول زمستان کاهش می دهند.علاوه بر این، فرایند ترشح گیاهان می تواند کمی کاهش دمای داخل ساختمان نیز داشته باشد، در نتیجه به عنوان یک راه حل موثر برای هزینه های انرژی کار می کند. مقدار کافی مواد گیاهی نیز به کاهش سطح سر و صدا کمک می کند.

چند نوع دیوار سبز وجود دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، انواع دیوارسبز وجود دارد. راه حل های مختلف بین فضاهای داخلی، فضای باز، اندازه ها و مدل ها از جمله چیزهای دیگر متفاوت است. علاوه بر این، طراحی و تولید انواع دیوار سبز به طور مداوم در حال توسعه است و گزینه های بیشتری برای اهداف مختلف ارائه می شود. این مقاله، آنچه را که به نظر می رسد اصلی ترین آنها است، پوشش می دهد.

 

درون یا خروجی

دیوار سبز داخلی و خارجی برای اهداف مختلف و در محیط های مختلف استفاده می شود. آنها می توانند از طیف وسیعی از مواد و گیاهان، بسته به مناسب ترین راه حل برای هر فضا، ساخته شوند.دیوار سبز در فضای باز عمدتا عناصر بصری است. اگر چه دیوار سبز می تواند هزینه ای نیز داشته باشد که موجب کاهش دمای کلی، جذب آب باران یا انزوا کردن ساختمان ها می شود، اما بیشتر آنها برای سبز شدن در منظره های شهری استفاده می شود. ساخت این دیوارهای زنده دارای محدودیت هایی از لحاظ شرایط آب و هوایی است، زیرا آنها باید محیط اطراف خود را تحمل کنند، که گاهی اوقات ممکن است بر ساختار و گیاهان دیوار اثر بگذارد.دیوار سبز در داخل، از لحاظ اندازه آنها محدودیت بیشتری دارند، زیرا آنها باید فضای مورد نظر خود را داشته باشند. به دلیل محدودیت های گفته شده، آنها اغلب راحت تر نگهداری می شوند.

دیوارهای هوشمند و فعال سبز تنها در داخل خانه استفاده می شوند، زیرا بازده تصفیه هوا آنها به اندازه کافی قدرتمند نیست تا بتوانند در فضاهای بیرونی تاثیر بگذارند. علاوه بر این، گیاهانی که در این نوع از دیوار سبز استفاده می شوند، گرمسیری هستند و در اکثر شرایط جهان خارج از حیات طبیعی خود از بین نمی روند.

اندازه و طراحی

طراحی یک دیواره زندگی معمولا با اندازه محدود نمی شود. اگرچه مدل های گسترده ای نسبت به سازه های قد بلند تربرای نگهداری آسان تر هستند اما طراحی کلی و تولید در بین محصولات مختلف با هم متفاوت نیستند.دیوارهای زندگی ساخته شده از ماژول های فلزی یا پلاستیکی معمولا مستطیل شکل هستند، زیرا شکل های تولید دور سخت تر است. در عوض، مواد ایده آل برای شکل های گرد و متنوع احساس می شود. دیوار سبز فعال، ویژگی های گردش هوا را اولویت بندی می کنند، بنابراین بیشتر طرح ها را به ماژول های جامد محدود می کنند. بیشتر دیوارهای سبز داخلی به دیوار نصب شده اند، اگر چه مدل های یکپارچه و دو طرفه غیر معمول نیستند ولی از لحاظ دیوار سبز تجاری، اغلب راه حل های سفارشی هستند.

گیاهان چه می کنند؟

گیاهان دیواره های زندگی به محیط رشد نیاز دارند تا ریشه را به خود بگیرند. محیط رشد معمولا پس از آن بر روی ساختار (مانند کیسه، گلدان یا جعبه) قرار می گیرد، که با هم یک سیستم را تشکیل می دهند. این ترکیبات در انواع مختلف ظاهر می شوند و به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شوند: سست، مات، ورق و سیستم های رسانه ای ساختاری. همانطور که از اسم وام می گیریم، سیستم های مات، معمولا از فیبر نازک یا احساس ساینده ساخته شده اند، در حالی که سیستم رشد شکننده خاک را به یک قفسه یا کیسه بسته بندی می کنند (که پس از آن روی یک دیوار قرار می گیرند). گیاهان، خود را مستقیما بر روی مات ریشه می کنند و نیازی به حاشیه های خالی ندارند (مانند خاک). ورق های کاغذی شبیه به سیستم های مات هستند، اما از ورقه های پلی اورتان معدنی که بیشتر از فیبر کوپال استفاده می کنند، تشکیل می شوند. سیستم های ساختمانی با ایجاد یک بلوک که می تواند در اشکال و اندازه های مختلف ساخته شود، سیستم های سست و مات را ترکیب می کند. به عنوان مثال: سبز می تواند به رسانه های شل کاشته شود، در گلدان قرار داده شود و به یک ساختار دیوار با آبیاری داخلی ساخته شود.

در سیستم های رسانه ای شل، خاک، سنگ آبی، سنگ های آتشفشانی و هیدروپونیک، روش های رایج برای رشد گیاهان است. انتخاب رسانه های رشد شکننده در طی پنج سال گذشته به شدت افزایش یافته است. رسانه های انبوه نیاز به حمایت ساختاری دارند: خاک، سنگ و آب به طور معمول به کیسه های حساس یا گلدان های پلاستیکی قرار می گیرند. تشک به گیاه اجازه می دهد که به طور مستقیم به آنها رشد کند.رسانه های رشدی که در دیوارسبز (معمولی) استفاده می شوند، سنگ آهک یا خاک می باشند. این مواد به طور سنتی در صنعت گیاهان استفاده می شود، زیرا هیدروپونیک به دلیل بسیاری از متغیرهای مرتبط با کیفیت آب برای به چالش کشیدن در نظر گرفته می شود. بیشتر تولید کنندگان دیوار سبز از رسانه های رشد استاندارد موجود در بازار استفاده می کنند.رسانه های رشد در دیوار سبز فعال با کسانی که در فهرست های منظم متفاوتند متفاوت است. آنها نیاز به یک ماده بهینه سازی شده برای دستیابی به جریان هوای کافی و نیز جوامع میکروبی و سیستم های آب پایدار و کارآمد دارند. محیط رشد، سیستم های حمایت کننده و ساختارها، و نیز گیاهان باید در هماهنگی کار کنند. این بدان معنی است که انتخاب رسانه هابرای دیوار سبز نمی تواند در خلاء از عوامل دیگر قطع شده و ساخته شود.

دیوار سبز


کلمات کلیدی :
دیوار سبز/دیوار سبز طبیعی/دیوار سبز مصنوعی/دیوارسبزدر کافه/دیوار سبز زندگی/بام سبز/محوطه سازی/ساختمان سبز/دکوراسیون منزل


ارسال نظر برای این موضوع

پیام شما پس از تایید مدیر سایت به نمایش گذاشته خواهد شد.
لطفا صبر کنید